Elsősorban a bennük található illatanyagok és tartósítószerek válthatnak ki irritációt. A kozmetikumokkal való érintkezés után a bőrön kétféle reakciót válthat ki: irritatív dermatitiszt (hétköznapi nevét bőrgyulladást) vagy allergiás kontakt dermatitiszt.
Bőrgyulladás
A kozmetikumok okozta bőrgyulladás a gyakoribb, bárkinél előfordulhat. A bőr foltokban kipirosodik, viszket, pikkelyesen hámlik, vagy fel is hólyagosodhat. A legérzékenyebb terület a szemhéj vékony bőre, de bárhol kialakulhat, ahol száraz, repedezett a bőr.
Allergiás kontakt dermatitisz
Ha allergiások vagyunk egy összetevőre, bőrpirosság, duzzadás, viszketés, csalánkiütés jelentkezik. Előfordulhat, hogy a bőr durva tapintásúvá válik. A kozmetikai allergia leggyakrabban ott jelentkezik, ahol a legtöbbet használjuk: az arcon, ajkakon, a szemek környékén, a füleknél és a nyakon, de a test bármely részén megjelenhet. Az allergia kialakulásának oka, hogy a szervezetünk bizonyos összetevőket "veszélyesnek" nyilvánít, és fokozott immunreakcióval reagál jelenlétére.
Erősen irritatív anyaggal szemben akár percekkel az érintkezés után kialakulhat az allergiás reakció, de előfordulhat, hogy egy éveken át alkalmazott kozmetikumra egyik napról a másikra allergiások leszünk. Az igazán súlyos allergiás reakció ritka, de az enyhe irritációk, allergiás reakciók meglehetősen gyakoriak. Minden tizedik ember megtapasztalja élete során az allergiás bőrreakciót, nőknél gyakoribb, mivel ők többféle kozmetikumot használnak.
Mi a teendő, ha kozmetikai allergiám van?
Kozmetikumok - illusztrációHa bármilyen allergiás reakciót észlelünk, hagyjuk abba a termék használatát. Amikor a tünetek elmúltak, próbáljuk ki egyesével az általunk használt termékeket. Ha ezek után sem sikerül beazonosítani az allergizáló összetevőt, vagy a tünetek nem múlnak el maguktól, forduljunk bőrgyógyász szakorvoshoz.
Az orvos a tünetek és a termék bevizsgálása alapján tudja beazonosítani az irritációt okozó anyagok. Szükség esetén bőrtesztet is végezhet, ezzel könnyen és gyorsan kiderül, milyen összetevőkre vagyunk allergiásak.
Hogyan zajlik a kezelés?
Ha tudjuk, milyen összetevő(k)re vagyunk allergiások, figyeljünk erre oda a vásárlásnál. Próbáljuk elkerülni azokat a készítményeket, amelyek ilyen anyagokat tartalmaznak. Az allergiás reakciók gyors megszüntetésére kapható néhány recept nélkül is beszerezhető készítmény, ezek kortizont tartalmaznak. Súlyosabb esetben szükségünk lehet receptköteles gyógyszerre. Ha a bőr elfertőződik, antibiotikumos kezelésre is szükség lehet.
Meg lehet előzni az allergiát?
Egy kis odafigyeléssel megelőzhetjük az allergiás tünetek megjelenését. Íme néhány tipp:
- Új kozmetikum vásárlása esetén előbb teszteljük le a készítményt: kenjünk egy keveset a csuklónkra vagy a könyökünkre és várjunk egy napot. Ha nem vált ki semmilyen reakciót, akkor nyugodtan megvásárolhatjuk.
- Minél kevesebb összetevőt tartalmaz egy kozmetikum, annál kevesebb lehet az allergének száma
- Arcfesték vásárlásánál különösen figyeljünk oda, mert ezek hosszabb ideig maradnak a bőrön. Válasszunk hipoallergén, illatszermentes, a pórusokat lélegezni hagyó készítményeket.
Mit rejtenek a címkéken a feliratok?
Ma már kötelező a gyártóknak feltüntetni a termék összetevőit mennyiség szerint csökkenő sorrendben a címkéken. Mégis vannak olyan "titkos" összetevők, melyek kibújnak ezen szabályozás alól.
Ne feledjük, az "illatmentes" termékek is tartalmazhatnak kevés illatanyagot, amit a többi összetevő illatának egyensúlyozására használnak. Ha egy kozmetikum "természetes", azt jelenti, hogy gyártásakor előnybe részesítették a növényi és állati eredetű összetevőket a szintetikussal szemben. Az "organikus" jelzőt azok kapják, melynek összetevői ökológiai gazdaságból származnak, de ettől függetlenül ezek is okozhatnak allergiát.
Előszeretettel használják a csomagolásokon a "hipoallergén" jelzőt, melynek viszont nincsenek egyértelműen meghatározott kritériumai. Egyszerűen annyit jelent, hogy a termék a többihez viszonyítva ritkábban vált ki allergiás reakciókat.
Ne feledjük, nincs olyan termék, ami garantáltan nem okoz allergiás reakciót!
Tippek és tanácsok a kozmetikumok használatához
- Mindig mossunk kezet és arcot sminkelés és más kozmetikumok használata előtt
- Sose használjunk közös sminket
- Vásárláskor mindig kérjünk új tesztert
- A kozmetikumokat mindig jól zárjuk le, tartsuk száraz, hűvös helyen
- Ha gyulladt a szemünk, ne használjunk szemfestéket
- Mindig dobjuk ki a rossz szagú, elszíneződött kozmetikumokat
- Ha megváltozik az állaguk, ne hígítsuk fel vízzel, hanem dobjuk ki
- Rendszeresen tisztítsuk az ecseteket és applikátorokat
|