Varázslatos agy
Kutatások igazolták, hogy boldogságunk mértéke csak 10%-ban múlik azon, hogy milyenek a körülményeink. Az időszakos sikerek boldogabbá tesznek ugyan bennünket, de ezek a löketek mindössze néhány hétig tartanak. Utána visszaáll minden a régi kerékvágásba. Ez még az extrém helyzetekben is így van: ha nyerünk egy autót vagy menő munkahelyre kerülünk, 2-3 hónapig örülünk és boldognak érezzük magunkat, de agyunk folyamatosan új célokat tűz ki elénk, amik elvonják a figyelmünket és a boldogság „elillan”.
90%-ban tehát azon múlik a boldogság, hogy az agyunk hogyan dolgozza fel a minket körülvevő világot. Ez jó hír, hiszen tréningezhetjük magunkat arra, hogy másképp viszonyuljunk eseményekhez. Természetesen nem arról van szó, hogy valaki éhezve, tartósan a létminimum alatt élve könnyedén boldoggá teheti életét a körülmények megváltoztatása nélkül, de egy kevés pénzből gazdálkodó kisnyugdíjas találhat több örömet az életében, mint egy multimilliomos a sajátjában.
A boldogság típusai
Létezik a klasszikus elképzelés a boldogságról, ami főként az élvezetek kiaknázására irányul. Finom ételek, testi örömök, könnyedség és vidámság. Igen ám, csakhogy a pozitív érzéseket könnyen megszokjuk, az élvezetek pedig üressé válnak. Hacsak nem mélyülünk el jobban a dolgokban.
A második boldogságtípus éppen erre fókuszál. E szerint akkor lehetünk igazán boldogok, ha olyan tevékenységet, feladatot találunk, ami az adott pillanatban 100%-ig lefoglal bennünket. Így jutunk a flow élményhez. Ilyenkor eltűnnek az otthoni gondok, a kattogás, és megszűnik a külvilág. Sokszor utólag vesszük észre, hogy mennyi idő telt el az adott feladattal vagy tevékenységgel, hiszen annyira belefeledkeztünk. Ilyen élményt okozhat, ha minket érdeklő témában tanulunk valamit, sportolunk, de akár egy jó könyv is előidézheti a flow-t. Ilyen élmények után elégedettek vagyunk életünkkel.
A harmadik típus szerint a legerősebb készségünk használata a boldogság kulcsa, ha egy nagyobb cél érdekében vetjük be. Így jelentésbelivé válhat életünk, ami nagyon boldoggá tesz minket, hiszen nemcsak magunknak, hanem másoknak is segítünk.
A boldogság elérhető és fejleszthető
Először is tudnod kell, hogy milyen erősségeid vannak. Ezeket a képességeket minél többször tudod használni, annál nagyobb lépést tettél a boldogságod felé. Tervezz egy tökéletes napot és jutalmazd meg magad! Tégy meg valamit önzetlenül, hogy egy ismerőst vagy ismeretlent boldoggá tegyél egy pillanatra. Ha felidézed minden nap azokat a dolgokat, amikért hálás lehetsz, arra programozod az agyad, hogy ne a hiányosságokkal és negatív dolgokkal foglalkozzon zsigerből. A Harvard pszichológia tanára, Shawn Achor úgy véli, fizikai edzéssel, meditációval, pozitív visszajelzések adásával, egy hónapon belül érezni fogjuk a pozitív változást. Egy próbát megér!
|